O firmie Valeryd

Historia firmy Valeryd rozpoczęła się w 1958 roku, kiedy przedsiębiorca Sigge Adolfsson z Vedum poprosił braci Bernta i Per-Owe Larssonów w Larv o pomoc. Potrzebował przyczepy, którą mógłby doczepić do samochodu. Musiała być lekka, aby ułatwić mu wykonywanie codziennych obowiązków, kiedy jeździł po różnych farmach, demonstrując swoje produkty.

W tym czasie bracia Larsson prowadzili warsztat i mieli pewne doświadczenie w przebudowie przyczep ciężarowych na przyczepy do ciągników. Bracia przyjęli wyzwanie Sigge Adolfssona i wkrótce z warsztatu wyjechała pierwsza lekka niehamowana przyczepa. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu przyczepy. Działalność braci Larsson tak się rozwinęła, że musieli się przenieść.

Wybrali miejscowość Valeberg, położoną sześć kilometrów od Larv, niedaleko Ryd. Następnie bracia utworzyli nazwę nowej firmy od nazwy regionu — ValeRydssläp (przyczepy ValeRyd). W ciągu kilku lat ruszyła masowa produkcja przyczep i firma rozszerzyła ofertę o przyczepy do transportu samochodów, łodzi i koni. W 1967 roku powstała pierwsza przyczepa do przewozu koni z ramą w kształcie litery A. W latach 1960, 1970 i 1980 działalność braci Larsson i firmy Valeryd rozwijała się. Do 1991 roku z linii produkcyjnej firmy Valeryd zjechało ponad 10 000 przyczep. Co ciekawe, wiele z nich nadal jest w użyciu!

Magnus Larsson, właściciel Grupy Valeryd i syn założyciela Per-Owe Larssona, dorastał 200 metrów od fabryki i opowiada, co to dla niego znaczyło:
„Mam wiele wspomnień dotyczących produkcji, spawania, montażu i wykańczania, głównie zielonych przyczep na mocnych spawanych ramach stalowych, o drewnianych krawędziach i podłodze. Zacząłem pracować na produkcji dość wcześnie, kiedy miałem 10 lat i dostawałem jedną koronę za każdą założoną na obręcz i napompowaną oponę. Używając zwykłych narzędzi ręcznych, byłem w stanie wykonać 30 opon w ciągu godziny, zarabiając całe 30 koron. Tak więc już w młodym wieku nauczyłem się, że ciężka praca popłaca”.

Każde pokolenie firmy rodzinnej odciska swój znak na działalności. Magnus Larsson szybko zdał sobie sprawę z istnienia dużej luki na rynku części zamiennych dla lekkich przyczep. Firma Valeryd zaczęła rozwijać system rozwiązań, aby wypełnić tę lukę.

W 2018 roku Valeryd będzie świętować swoje 60-lecie.

Firma Valeryd obsługuje następujące kraje i języki